K sešlosti v Kostelci

1. listopadu 2012 v 10:50 | Pavel Kverek

Referát, chystaný na sobotní odpoledne do Kostelce nad Černými lesy, se ohlédne za hnízdním výskytem slavíka tmavého u nás. Přesný název je: "Poznámky k hnízdnímu rozšíření slavíka tmavého v České republice".

Připomene hnízdění evidovaná v republice a doporučí revizi těchto záznamů. Představí slavíky tmavé Mladoboleslavska, kteří byli zastiženi (pro hnízdění) v důležitých datech. Pro zajímavosti odskočí na vteřinu do Polska i Orlických hor, zastaví se na Turnovsku, v rozlivném území řeky Jizery. Upozorní na rozlišovací znaky mezí jím a slavíkem obecným, nabídne unikátní fotografie. Protože výměr pro prezentujícího je 15 minut, nezbude čas k zamyšlení nad vývojem populace druhu, ve vztahu k diskutovanému oteplování klimatu.

Je trochu problémem Aktivu kroužkovatelů malý prostor pro prezentaci tématu, kdy většinou nezbývá čas na rozvinutí případné diskuse - tedy toho, co by účastníky konference hlouběji zorientovalo v dané problematice. Dovedu si představit třeba právě toto téma rozšířené o problematiku příbuzenského křížení, o chování smíšených párů a návazné chyby při rozpoznávání hnízdění, o návod k vytipování příhodných biotopů a třeba o způsob akustického monitoringu. Případné dozvuky tedy vyřešíme tady na blogu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama