Komentáře

1 Alena Alena | 6. dubna 2018 v 15:14 | Reagovat

Pavle, i hořká káva k životu patří - - - bohužel. Ale dovolím si nesouhlasit s větou, že my se ještě dožijeme, kdy nebude nic. Pokud tedy někomu globálně nepráskne v hlavě a nespustí nějaký atomový vyhazovací program nebo tak něco, tak si myslím, že se toho "NIC" naštěstí nedožijeme, a snad ani naši potomci.  
Ano - mnohé druhy mizí... Z těch ptačích, které před půl stoletím pamatuji, jsou to většinou ti drobnější: Vrabci, rackové.... Ale zas ty rozměrnější, kteří bývali za mého mládí raritou - přibývají: Labutě, krkavci, černí čápi, i bílí čápi, straky (bohužel, těch už je podle mě přemnoženo), jeřábi, divoké husy (na Červenském rybníku jsem je nedávno pozorovala)....
Takže ano - plačme nad těmi mizejícími a snažme se jim nějak pomoci, ale - nepropadejme skepsi a radujme se z těch, kteří naopak přibývají....

A hlavní povzbuzení nakonec:
Dnes dopoledne - už poněkolikáté v posledních dnech - před mým domem, uprostřed našeho maloměsta - si klidně a vesele kráčí po ulici - srnka!!! To nikdy nepamatuji, až poslední rok ji tady vídávám a poslední týden skoro denně. Stala se vlastně jaksi další sousedkou.
Až ji zas uvidím (a ona ani přede mnou moc neutíká - jen tak odskočí "aby se neřeklo" :-) , tak jí asi řeknu - ahoj, vítej tady v Brodě mezi nás.... :-)

2 Jenda Jenda | 6. dubna 2018 v 22:59 | Reagovat

Dobrý den.
Je mi líto, že s Vámi bohužel nebudu souhlasit, paní Aleno, ale tlak na ptačí populaci je tak extrémní, že mám pocit, že se toho, co pan Kverek popisoval, dožijeme. Je to smutné čtení, ale je to bohužel tak. Sýčkové už to zažívají - posledních 100 párů, dravci vyhynou díky otráveným návnadám, zpěvní ptáci se budou jakž takž ještě chvilku držet, ale i jim sebereme to, co jsme jim milostivě nechali, abychom mohli budovat betonové pouště. Stavební zákon od letoška tomu jenom nahrává. Je mi z toho strašně, snažím se proti tomu něco dělat v mém okolí (píšu proti pitomým záměrům v rámci EIA na kraj a veřte nebo ne, i černá stavba prošla), ale bohužel prohráváme. Betonová lobby jde spolu ruku v ruce s místní samosprávou, kde sedí lidé, kterým jde hlavně o svoje pohodlí a nákupní či skladovací centra.
Přeji všem krásný večer. Naděje umírá poslední. Zdravím také do Kněžmostu.

3 Pavel Kverek Pavel Kverek | E-mail | 9. dubna 2018 v 10:54 | Reagovat

Nebyl jsem tu pro chytání v močále. Počítač mezitím povadl, takže nemohu publikovat, jak bych chtěl. Jakmile se mraky rozpustí, vrátím se na zelenou stránku větami i obrázky.

Pro Alenu: Děkuji tradičně za naši řeč. Je fajn. Jen s tou srnkou - my je tu máme taky, ale ta milá společnost je prohrou, to asi víš. Chodí si sem k nám na blízko stýskat. Buďme ale rádi za ty momenty.

Jendovi: Děkuji též za vstup. I my se tu pěkně potkáváme a já si obou vážím.
A diskutujme, jak diskutujeme nyní. Každý z toho svého okna a blog nás propojí.
Z volné krajiny - a znalci z děl vystřelují na poplach - zmizelo za poslední roky ohromné množství organismů. Hmyz - to je malér největší! Náš přístup to rozežírá, jen není těch potřebně těch, jako jste vy.
Ano, jeřábům zatím stav velmi svědčí, vrabci se snad v ústupu zastavili na nějaké nové (polobídné) hranici. Kosové přepli do náhradního režimu, platí za to draze, navýšili počet hnízdění v roce a (zatím) přežívají. Některé druhy motýlů se vrací, zmizeli ovšem ti nejběžnější! Nemají kam sednout a kde se vyklást.

Ano, naději máme, to víme všichni tady. Já ji napíšu ještě jednou, nejen tady pro nás, ale i pro ty ostatní, co sem chodí - Naději neztratíme.

Viděl jsem lidi, co uklízeli o víkendu kraj. Byla jich spousta, taky jsem chodil, když se to ještě jmenovalo Ukliďme Svět. Autem jsem svážíval pytle.
Naději máme.

Děkuji vám oběma, že jste se objevili se svými postřehy a zůstaňte s blogem i dál.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.