Komentáře

1 Alena Alena | 26. května 2018 v 22:19 | Reagovat

Pavle, a v čem tedy spočívá hlavní rozdíl krajiny naší a polské (na druhy i počet živáčků - zdá se tedy - bohatších? Menší hustota obyvatel v Polsku? Ne tak intenzivní zemědělství? Nebo snad menší lány (v Polsku nedošlo myslím k tak rozsáhlé kolektivizaci jako kdysi u nás, spousty půdy tam zůstalo snad soukromíkům). Či snad něco jiného???
Nám, co jsme tam nebyli a ten kraj u sousedů známe jen z Tvého vyprávění nezbývá, než se domýšlet o příčinách rodzílné bohatosti přírody tady a tam..... Můžeš - li, prosím, osvětli.... Dík.

2 pavelkverek pavelkverek | 27. května 2018 v 7:49 | Reagovat

Ahoj Álo.
V podstatě jsi na mnohé odpověděla. Krajina je báječně členitá, co typ - to jiná rozmanitost. Oni moc nechrání, to třeba říct, ale při jejich "zátěži" se tak velká prostora zatím ochudit nedá.
Polní hospodaření, až nechápu, jak se prosmýknou v dotační politice. Řeky jsou zachovalé a nestlačované ani teď.
Vezmi jen bobry, jaký to tady bude malér. Těch pár vzrostlých stromů v parcích až si cvičně hlodnou, to bude kravál! Tam to jsou velestromy, podkousané, suché nastojato. Nikdo se nebojí, že na někoho spadnou, cesty do polí všude zachovány a plné života. Žádné budky nevyvěšují, proč? Vždyť dutin je - kam vzhlédneš. A každá tedy obsazená někým/něčím. Protože "je co žrát!" Omlouvám se za ten obrat předního zoologa z Písku Karla Pecla. A teď ještě rychle k nám pro srovnání - pole nově podle dotací zastřižená do krajů, vyholené svodnice, lány tvrdě jednodruhové (pouze záměr, nic víc). Cesty odešly v komunismu, rybníky zničené kaprem s hladinou, že po ní v nadlehčení snad i přejdeš, zelená. Ke koupání jen pár zapomenutých lomů a škopky od Mantfílda suplem. Lesy ohlídané v surovině mýtní, starý strom po ovoci dávno vyfrézovaný a tak dál, a tak dál.
A to jsem nemluvil o cestě na východ Polska, to je prostě ráj "na druhou".
Těším se někdy na společnou diskusi v trojrozměru. Ahoj.

3 Alena Alena | 27. května 2018 v 9:59 | Reagovat

Pavle, dík, už je mi to jasnější.
Jen - - - na škopky z Mountfieldu mi nesahej :-) :-) :-) !!! , z jednoho jsem před chvílí vylezla - paráda (má každodenní paráda a nejlepší start dne) :-), i když - se zatopeným lomem, plným života se to pochopitelně srovnat nedá.... (ale ten zas, bohužel, nemám hned u baráku :-) ). Hezký den po Jizeře dolů posílám!!! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.