Nádherné téma

23. června 2018 v 21:59 | Pavel Kverek
Kraj uherských slavíků. Tak to je vážení jedna z kapitolek spisovatele spisovatelů - ano, tak já ho dávno vidím a je mi obrovským vzorem - Míly Nevrlého z knížky Větrné toulání.


Kdyby tu seděl vedle mne, nebude se zlobit za těch pár vypůjčených vět. Navodit to prostě musím:

Řeka Latorica tehdy ještě tekla původním korytem. Prodral jsem se k ní houštinami, ze kterých vyletovaly tisíce komárů a bodavých mušek. V houštinách zpívali slavíci tmaví, (dříve se tomu druhu říkalo slavík uherský), kteří v Čechách nežijí. Zpívali tak, až se les otřásal. Hlasitě. Pěnodějky potřísnily stromy hlenovitým výměškem, zem byla pokryta bílým topolovým semenem. Kopřivy a pavučiny…

Kdo chytal slavíky tmavé v hnízdním prostředí, ví, že to tak je. Že to autor přečetl přesně. Jsou jiní ti ptáci, jiní než slavík obecný, kterého máme tady. Kdybych bydlel u východoslovenské Latorice či polské Prosny, nabral bych si úkolů kolem tmavých slavíků, že bych je neunesl! Posunul bych znalosti o druhu, vím to bezpečně. Je ve mně chuť a to půl vítězství.

Kdo s nimi prožije jediný den, nikdy nezapomene. Jsou nám vzácní, to ano, ale neplatí, že by u nás nebyli. Problém je, že když zpívají tady, často je repertoár divný. Ornitolog takového "uhra" ani rozpoznat nemusí, nemá-li jej možnost držet v ruce.


To na tradičních hnízdištích je situace jiná. Tam je jejich zpěv opravdu hlučný. Lze si jej ale zamilovat velmi snadno. Přednes je členitější jakoby váhavý. Sloky oddělené. Obsahuje mnoho hrdelních zvuků, a když jste opravdu blízko, jde o silný zážitek. Slavík tmavý je prostě slavík tmavý.

Jedna z otázek, kterou si kladu - jak to, že se druh nešířil z východu přes Moravu? Pokud k nám sporadicky zasahuje, bude se jednat o ptáky z nedalekých hnízdišť severněji, z Polska či bývalé NDR.

Slavíci tmaví odlétají na jih koncem prázdnin. Pak je lze kroužkovat i u nás během nočních odchytů. Jde však převládajícně o ptáky tohoroční, tedy mláďata. Takový výsledek už máme.

Slavíci tmaví.
Je to podobné, jako když od modráčků ze slatí přejdete do rašeliny. Od středoevropských k tundrovým. Ohromné svátky, kdy srdci se nechce domů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama